Więcej informacji o tych działaniach znajdziesz w Kariery Głubczyckich Hollaendrów
Biuletyn "Kariery Głubczyckich Hollaendrów"
Bajka o rodzinie Hollaender "Niezwykłe dzieje zwykłej rodziny"
Dzień dziecka z rodziną Hollaender
Czy wiesz, że....???
Wernisaż wystawy "Kariery głubczyckich Hollaendrów"
Realizując projekt nasza grupa miała okazję uczestniczyć w wielu innych ciekawych spotkaniach i przedsięwzięciach realizowanych na terenie Głubczyc i nie tylko.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Wodzisławiu Śląskim - Maj 2012
Delegacja Grupy Nieformalnej Agamidae w osobach Ania Liphardt, Katarzyna Maler, Stanisława Wiciak oraz Jan Bażyński brała udział w fantastycznym spotkaniu potomków rodzin żydowskich mieszkających dawniej w Wodzisławiu Śląskim i nie tylko. Pomiędzy opowieściami o dziejach danych rodzin przewijały się przepiękne utwory grane na fortepianie oraz skrzypcach. Utwory wykonywane były przez inicjatorkę tego całego przedsięwzięcia jakim był Festiwal Kultury Żydowskiej we Włodzisławiu Śląskim. Historię swojej rodziny opowiedziała także Anja Hollaender, która jest pra pra pra wnuczką Benjamina Hollaendra znanego jako założyciel fabryki towarów wełnianych w Głubczycach. Anja przybliżyła nam nowe wątki dotyczące swojej rodziny. Udział w tym spotkaniu pozwolił nam na poznanie wielu ciekawych ludzi oraz przybliżył nam losy Żydów mieszkających tych terenach, w tym rodziny Hollaender.
W sierpniu w Urzędzie Miejskim w Głubczycach odbyło się spotkanie, na które przybyli: Jan Krówka - burmistrz Głubczyc, Hubert Lux - przewodniczący komitetu byłych mieszkańców Głubczyc w Holzminden, Edward Wołoszyn, Jan Wac, Koordynatorka naszej grupy - Ania Liphardt, Jan Bażyński - prezes stowarzyszenia absolwentów LO oraz tłumacz. Spotkanie odbyło się z udziałem TV Głubczyce. Omawiane były działania, które odbyły się we wrześniu tego roku tj. Tydzień trzech narodów a także weekend z rodziną Hollaender.
W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej w ramach spotkania trzech narodów: Polski, Czech i Niemiec odbyło się uroczyste spotkanie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wystawą o rodzinie Hollaender. Koordynatorka przedstawiła wszystkim obecnym pprojekt, który realizujemy i opowiedziała co można zobaczyć na wystawie. Spotkanie odbyło się z udziałem TV Głubczyce.
Weekend z rodziną Hollaender
Z okazji działań realizowanych w ramach projektu „Kariery głubczyckich Hollaendrów” w dniach 28-30.09 2012 r. Grupa Nieformalna Agamidae gościła w Głubczycach potomków rodziny Hollaender. Przyjechała Anja Hollaender – (prapraprawnuczka Benjamina Hollaendra, który w Głubczycach założył fabrykę towarów wełnianych) Towarzyszyła jej mama Hildegard Hollaender, kuzyn Edgar Wieland (bray ojca Anji – Christophera Hollaender )oraz Edgara córka - Nadja Wieland. Grupa Nieformalna Agamidae, Stowarzyszenie Absolwentów LO oraz Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej pieczałowicie zadbali o to, aby goście mogli poznać miasto , kulturę oraz tradycje naszego regionu.
W piątek 28.09.2012 r. kilka minut po godzinie 18.oo utworem granym przez nauczycieli głubczyckiej szkoły muzycznej rozpoczął się wernisaż wystawy „Kariery głubczyckich Hollaendrów”. Sobota rozpoczęła się uroczysta akademią w Liceum Ogólnokształcącym. Akademia zorganizowana została z okazji 260- lecia szkolnictwa licealnego na naszym terenie i 110- lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach. Po akademii był poczęstunek i rozmowy z przybyłymi gośćmi, w tym nauczycielami, tymi obecnymi oraz będącymi na emeryturze. Ania i jej najbliżsi zwiedzili nasze liceum, izbę tradycji oraz nową halę sportową. O godzinie 17.oo spotkaliśmy się na koncercie chóru Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, chóru mieszanego Capricolium z liceum im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach pod dyrekcja Jana Dolnego oraz Orkiestry Symfonicznej ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty. Koncert był wspaniały. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Koncert odbył się w kościele parafialnym pw. NNMP w Głubczycach. W niedziele o godzinie 14.oo przy wejściu na cmentarz żydowski w towarzystwie burmistrza miasta, przewodniczącego Rady Miejskiej w Głubczycach, członków Grupy Nieformalnej Agamidae, członków rodziny Hollaender i skazanych zakładu karnego odbyło się odsłonięcie tablicy informacyjnej o założeniu cmentarza. Po tym wydarzeniu zwiedzono cmentarz, park młodzieżowy i miejsce pierwszego żydowskiego cmentarza , który znajdowała się przy wejściu na stadion. Kolejnym punktem programu było oprowadzenie gości po Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej, które profesjonalnie wykoanała dyrektor muzeum dr Barbara Piechaczek oraz wejście na wieżę widokową.
W niedziele 14. października Głubczyce odwiedziła dziennikarka "New York Times" Sarah Wildman, która szuka śladów po swoich przodkach w czeskiej Opavie. Sarah zwiedziła głubczyckie muzeum a przy tym naszą wystawę o rodzinie Hollaender. Nasz zaprzyjaźniony historyk Pavel Kuča w znakomity sposób przedstawił dzieje owej rodziny.
Dla naszej grupy jest to ogromne wyróżnienie, że nasze działania są znane już nie tylko w Głubczycach czy na terenie kraju ale w Europie a nawet za oceanem.
Projekt "Kariery głubczyckich Hollaendrów" jest finansowany ze środków Uni Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu"