Kariery Głubczyckich Hollaendrów

 


Czy wiesz, że...


Kariery głubczyckich Hollaendrów


Projekt jest realizowany pod kątem historycznym a główną tematyką jest upowszechnienie wśród mieszkańców informacji o rodzinie Hollaender pochodzącej z naszego miasta, która w XIX w. i w pierwszej połowie XX w. była znana na świecie.


Cele projektu:


  • Przybliżenie i upowszechnienie historii rodziny Hollaender mieszkańcom Głubczyc a przy okazji przybliżenie historii naszego miasta w okresie życia i działalności poszczególnych członków tej rodziny.
  • zaciekawienie, pokazanie Głubczyc jako miejsce, w którym wychowało się wiele osobistości znanych na całym świecie
  • rozwijanie przez członków grupy swoich zainteresowań historią naszego regionu a także przekazanie tych zamiłowań innych mieszkańcom miasta
  • łatwy dostęp do poznania historii dla mieszkańca poczynając od najmłodszych.
  • Włączenie w projekt młodzieży z mniejszymi szansami
  • wykorzystanie już nabytej w poprzednim projekcie wiedzy i umiejętności oraz praktyczne ich wykorzystanie
  • integracja grupy

Miasto Głubczyce posiada wielowiekową, lecz nieznaną w społeczeństwie historię. Z naszego miasta wywodzi się wiele ciekawych osobistości, o których głośno jest i było w całym świecie już w XIX. W grupie nieformalnej „Agamidae” są osoby, które interesują się historia swojego regionu. Część z nas jest wolontariuszami w Franciszkańskim Ośrodku Pomocy Dzieciom a część jest ściśle związana z ZHP, dlatego chcemy wykorzystać swoje umiejętności współpracy z dziećmi i młodzieżą także tą. która z wielu przyczyn ma mniejsze szanse na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.


Działania, które realizujemy w ramach projektu:


Plakaty ciekawostki ”Czy wiesz już, że...”


Rozwieszane były w poszczególnych częściach miasta. Zawierają ciekawe informacje dotyczące rodziny Hollaender.


Benjamin Hollaender Emil Hollaender Friedrich Hollaender Emil Hollaender Emil Hollaender

Dzień Dziecka z historią rodziny Hollaender


Skupiliśmy swoje działania na najmłodszych mieszkańcach miasta. Zaprosiliśmy pana Burmistrza Jana Krówkę, p. Zbigniewa Ziółkę, p. Witolda Dereweckiego oraz p. Stanisława Krzaczkowskiego, którzy przeczytali bajkę o rodzinie Hollaender w naszych głubczyckich przedszkolach. Były także dzieci z mniejszymi szansami. Dzieci ze Szkoły Podstawowej grały w grę planszowa o dziejach rodziny Hollaender. Gra jest przygotowana w dużym formacie, tak aby dzieci np. jako ”pionki”, aktywną zabawą poznawały tajemnice związane z historia ich miasta. Młodzież z gimnazjum brali udział w konkursie wiedzy o rodzinie Hollaender. Przygotowywali się na podstawie biuletynu o rodzinie Hollaender wydanego na początku projektu. Wszyscy uczestnicy naszych działań otrzymali nagrody lub upominki.Weekend z rodziną Hollaender


Z okazji działań realizowanych w ramach projektu „Kariery głubczyckich Hollaendrów” w dniach 28-30.09 2012 r. Grupa Nieformalna Agamidae gościła w Głubczycach potomków rodziny Hollaender. Przyjechała Anja Hollaender – (prapraprawnuczka Benjamina Hollaendra, który w Głubczycach założył fabrykę towarów wełnianych) Towarzyszyła jej mama Hildegard Hollaender, kuzyn Edgar Wieland (bray ojca Anji – Christophera Hollaender )oraz Edgara córka - Nadja Wieland. Grupa Nieformalna Agamidae, Stowarzyszenie Absolwentów LO oraz Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej pieczałowicie zadbali o to, aby goście mogli poznać miasto , kulturę oraz tradycje naszego regionu.


Piątek 28.09.2012 r.


Kilka minut po godzinie 18.oo utworem granym przez nauczycieli głubczyckiej szkoły muzycznej rozpoczął się wernisaż wystawy „Kariery głubczyckich Hollaendrów” W miłej atmosferze wsłuchując się w muzykę Gustava Hollaendra przywitaliśmy wszystkich przybyłych gości. Anja zaprezentowała nam dzieje swoich przodków. Koordynatorka oraz Anja Hollaender oficjalnie poprzez przecięcie wstęgi otworzyły wystawę. Po oficjalnej części wernisażu przybyłe osoby przy kawie i słodkościach oglądali wystawę i podejmowali wiele ciekawych tematów. Spotkanie to zakończyła wspólna fotografia.


wernisaż wernisaż
wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż

Sobota 29.09.2012 r.


Sobota rozpoczęła się uroczysta akademią w Liceum Ogólnokształcącym. Akademia zorganizowana została z okazji 260- lecia szkolnictwa licealnego na naszym terenie i 110- lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach. Po akademii i poczęstunku goście zwiedzili nasze liceum, izbę tradycji oraz nową halę sportową. Pani Kasia Maler, Stanisława Wiciak, Ania Liphardt oraz tłumacz Janusz Zapotoczny oraz nasi przemili goście wybrali się na krótki spacer po Głubczycach śladami pozostawionymi przez ich przodków. O godzinie 17.oo spotkaliśmy się na koncercie chóru liceum ogólnokształcącego w Głubczycach, chóru mieszanego Capricolium z liceum im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach pod dyrekcja Jana Dolnego oraz Orkiestry Symfonicznej ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty. Koncert był wspaniały. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Koncert odbył się w kościele parafialnym pw. NNMP w Głubczycach.


wernisaż
wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż

Niedziela 30.09.2012 r.


W niedziele o godzinie 14.oo przy wejściu na cmentarz żydowski w towarzystwie burmistrza miasta, przewodniczącego Rady Miejskiej w Głubczycach, członków Grupy Nieformalnej Agamidae, członków rodziny Hollaender i skazanych zakładu karnego odbyło się odsłonięcie tablicy informacyjnej o założeniu cmentarza. Po tym wydarzeniu zwiedzono cmentarz, park młodzieżowy i miejsce pierwszego żydowskiego cmentarza , który znajdowała się przy wejściu na stadion. Kolejnym punktem programu było oprowadzenie gości po Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej, które profesjonalnie wykoanała dyrektor muzeum dr Barbara Piechaczek oraz wejście na wieżę widokową. Weekend z rodziną Hollaender Grupa Nieformalna Agamidae zakończyła spotkaniem z udziałem wspaniałych opiekunów grupy Stanisławą Wiciak, Katarzyną Maler, Janem Bażyńskim, tłumaczem Januszem Zapotocznym oraz Anją Hollaender i jej rodziną.


wernisaż wernisaż
wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż

Drzewo genealogiczne rodziny Hollaender w dużym formacie

Cenny materiał potrzebny do działań projektowych a ostatecznie znajdować się będzie w miejscu, które jest jednym z najbardziej powiązanych z rodziną Hollaender


Dzrewo genealogiczne rodziny Hollaender

Bajki o rodzinie Hollaender w formie małej ilustrowanej książeczki


Od 1 czerwca dostępna dla naszych głubczyckich dzieciaczków. Ilustrowana bajeczka o dziejach rodziny Hollaender przygotowana specjalnie dla najmłodszych mieszkańców Głubczyc. W bezpłatny sposób dostępna będzie w bibliotece miejskiej, w przedszkolach czy w limitowanych nakładzie do użytku prywatnego dzieci.


wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż
wernisaż wernisaż wernisaż

Biuletyn o rodzinie Hollaender


Od 15 kwietnia krąży po Głubczycach. Podstawa naszych wszystkich działań a w biuletynie fotogafie i wiele cennych informacji o członkach tej interesującej rodziny. Do biuletynu dołączone jest drzewo genealogiczne - linia Benjamina Hollaendra.


wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż
wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż wernisaż

Konkurs plastyczny o dziejach rodziny Hollaender


Dla dzieci to jedno z przedsięwzięć´ mające na celu włączenie najmłodszych w działania projektowe. Uczestnicy przygotowali gry planszowe, które będą dostępne podczas trwania wystawy w specjalnym kąciku dla dzieci. Przewidziane są cenne nagrody, które będą związane z historia˛ rodziny Hollaender. Prace są znakomite. Wygrała gra ucznia Szkoły Podstawowej nr. 2 w Głubczycach. II miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr. 1 w Głubczycach, A III miejsce zdobyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Głubczycach. Rozdanie nagród zwycięzcom zastąpiło podczas podsumowania działań ogranozowanych w ramach "Dnia dziecka z historią rodziny Hollaender".Przedstawienie teatralne "Kariery głubczyckich Hollaendrów"


Monodram w wykonaniu aktora Mieczysława Zająca z Głubczyc ma na celu przedstawienie w ciekawy sposób przygód rodziny, która jest głównym tematem naszych działań a także włączenie artystów do działań projektu.


Utwory rodziny Hollaender w wykonaniu głubczyckich muzyków


Muzyka kompozytorów z rodziny Hollaender przy współpracy z Telewizja˛ Głubczyce będzie wykonana przez współczesnych muzyków z naszego miasta. Rezultaty tego działania będą wykorzystane podczas trwania wystawy jako podkład dźwiękowy. Nagrana muzyka będzie dołączona na płycie do biuletynu końcowego.


Biuletyn kończący projekt


Biuletyn kończący projekt będzie zawierał wszystkie zebrane materiały na temat rodziny Hollaender, zdjęcia i opisy działań realizowanych w ramach tego projektu a także promowany będzie program ’Młodzież˙ w działaniu’. Do biuletynu dołączona będzie płyta z nagrana˛ muzyka˛ kompozycji członków rodziny Hollaender w wykonaniu współczesnych muzyków z miasta Głubczyce

mlodziez unijna Projekt "Kariery głubczyckich Hollaendrów" jest finansowany ze środków Uni Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu"